“Unustatud mõisad”

 

 

Mõisakooli väike unistus

 

Sel aaastal tähistame oma mõisakoolis väikest juubelit ja unistuse täitumist. Nimelt oleme 10 aastat osalenud üle-eestilises projektis „Unustatud mõisad“ ja korraldanud suviseid mõisa külastuspäevi. See on olnud põnev, teguderohke, rõõmu pakkuv ja mis seal salata, ka pisut väsitav. Teame ju kõik, kui ruttu tekib inimestel rutiin ja igal aastal oodatakse ikka uusi ja põnevaid tegelusi ning uuendusi. Täna on aga põhjust tagasi vaadata ja mõelda, kas jätkata?

Esimesel külastusaastal 2004 oli meie mõis veel remontimata ja suviseid külastajaid üsna napilt. Teistel aastatel kogusime juba rohkem tuntust ja meid külastas rohkem mõisahuvilisi. Mäletan, et kolmanda suvemängu kokkuvõtteid tehes domineeris ikka Viljandimaa rahvas. Eks see mõjutus tuli sellest, et kogu see mäng saigi alguse just Mulgimaa mõisate eestvedamisel.

Tänaseks päevaks on meid avastanud kogu Eestimaa. Üha rohkem käib meid uudistamas ka Tallinna ja Harjumaa rahvas. Peale suurt remonti ja restaureerimist oli külastajate arv hüppeline. Sellest ajast  ei ole enam külastajaid ainult kindlatel mõisapäevadel, vaid aastaringselt.

Et aga seda kõike vedada peab olema hea meeskond. Kõigi nende aastate jooksul on meil mõisas olnud ligi 20 õpilasgiidi, kes kõik enne giiditööle saamist tõsiselt õppisid ja treenisid. Nüüd on meil mitu giidikooli paberitega noort, keda rahuliku südamega gruppide ette saadan. Nende pikkade aastate jooksul sain ka mina rohkem tarkusi, kuidas giide ikka paremaks, huvitavamaks ja atraktiivsemaks muuta. Palju on selle arendustöö juures on kaasa aidanud Eesti Mõisakoolide Ühenduse poolt korraldatud koolitused ja infopäevad. Ka päevade viisi ajalooarhiivis sorimist on andnud võimaluse giidide juttu faktiteadlikumaks ja huvitavamaks muuta. Tihti on ka ekskursioonidelt saadud tagasiside väga positiivne ja informatiivne. Ka külastajad on rääkinud oma lugusid, mida siis minul ja teistel põnev kuulata, kui giid naerusuul ja rõõmsate särasilmadega seda edasi annab.

Kokku on meil olnud mitmeid suvekontserte, töötubasid ja huvitavaid näituseid. Viimastel aastatel oleme saanud oma mõisapäevi rikastada tõllakuuris toimunud küpsetuskojaga, kus on valminud head hõrgutised. Tunnen uhkust ja siirast rõõmu kõigi meie mõisapäevade meeskondade üle. Suured tänud õpetajatele, giididele ja teistele töölistele, kes kõik nendele õnnestumistele kaasa on aidanud.

Selle suve saamegi lõpetada pisut pidulikumalt, koos valla päeva ja imevahva kingitusega. Nimelt kinkis perekond Aruoja meile mõisaajal hobusetalli uksi kaunistanud hobusepead. Olen väga õnnelik, et on olemas veel selliseid inimesi, kes nii mõtlevad. Nüüd näevad seda eksponaati kõik meie mõisa külalised.

Suured , suured tänud teile Triini, Pille, Kaisa.V, Johanna, Kaisa. S, Kati ja Riin, kes te meie viimaseid mõisakülalisi oma lugudega vürtsitanud olete.

Üks väike mõisakooli unistus ongi täitunud.

Raina Rumvolt

Puurmani Mõisakooli huvijuht

 

Mõisapäevad 29 mai